IDBBNBlogi

Markkinoinnin ja myynnin ammattilaisilta vaaditaan yhä enemmän taitoa kirjoittaa

Yrityksen maineen hallinta ja asiantuntijamielikuvan ylläpito digitaalisessa markkinointiympäristössä vaatii jatkuvaa sisällön tuottamista ja nopeaa reagointia. Markkinointiammattilaisten on pakko opetella tuottamaan nopeasti ja tehokkaasti uutta sisältöä.

Enää ei riitä, että yritys tilaa kerran vuodessa mainos- tai viestintätoimistolta kuukauden toimitusajalla tekstit uusimpaan esitteeseen ja nettisivuille.  Alan ammattilaiset auttavat kyllä läsnäolon ja digitaalisen viestinnän strategian luomisessa sekä tekstien editoimisessa ja tarkistamisessa, mutta asiantuntemusta voi olla vaikea ulkoistaa.

Myynnin ja markkinoinnin ammattilaisia ei etenkään B2B sektorilla juurikaan kiinnosta kirjoittaminen. Insinöörit voivat korkeintaan kiinnostua teknisten selostusten ja white papereiden kirjoittamisesta, mutta digitaalisessa maailmassa yhä tärkeämmäksi muodostuvan, asiakkaan tarpeen ja näkökulman huomioivan sisällön tuottaminen voi olla hankalaa.

Kirjoittamista ei kuitenkaan voi enää vältellä. Jos törmäät netissä omaa toimialaasi tai yritystäsi käsittelevään negatiiviseen artikkeliin, blogikirjoitukseen tai kommenttiin, reagointiaikaa on korkeintaan päivä, ennen kuin blogin kommenttiketju pahimmillaan venähtää niin pitkäksi, ettei myöhäisiä vastineita enää löydä kukaan.  Sinun tulisi tuottaa välittömästi vastine, jossa neutraloit artikkelin synnyttämän negatiivisen verkkojulkisuuden ja käännät tilanteen positiiviseksi.

Torjunnan lisäksi uusi ostoprosessi vaatii yrityksiltä jatkuvaa kiinnostavan, asiakkaan tarpeet ja näkökulmat huomioivan tekstin tuottamista omaan verkkoon. Mikäli sisältöä ei synny, yritystä ei myöskään löydy hakukoneissa ja kilpailijat ajavat ohi sekä löydettävyydessä että asiantuntijamielikuvassa. Ilman näkyvyyttä top-of-mind paikka on vaikea saavuttaa.

Tekstin tuottamisen ei kuitenkaan tarvitse olla hankalaa tai edes aikaa vievää. Se voi olla jopa hauskaa. Tässä muutama vinkki:

  • Yrityksessäsi on takuulla riittävästi asiantuntemusta, joka tuodaan mielellään esille asiakkaan kanssa henkilökohtaisesti. Tämä asiakkaan huomioiva näkökulma pitää vain opetella tuomaan esiin myös kirjallisesti.
  • Kirjoittamisen taito ruostuu käytön puutteessa, mutta taito palautuu ja hioutuu helposti pienellä harjoittelulla ja apuvoimilla.
  • Tekstin ei tarvitse olla viimeisen päälle hiottua, virheetöntä ja oikeaoppista. On suositeltua antaa persoonallisuuden näkyä ja mielipiteiden kuulua. Huumorikaan ei ole kielletty.
  • Kirjoitusten ei tarvitse olla pitkiä. Verkossa riittää helposti muutama sata sanaa. Esimerkiksi tämän jutun mitta on 380 sanaa ja kirjoittaminen vei aikaa vajaan tunnin.
  • Delegoi sisällön tuotantoa yrityksesi muille asiantuntijoille. Anna ihmisten kirjoittaa omalla nimellään ja tyylillään, jolloin verkossa julkaistu sisältö vahvistaa heidän henkilökohtaista asiantuntijarooliaan. Kun itse kirjoitettu artikkeli nousee toimialan avainsanalla Googlen kärkeen, hivelee se jokaisen asiantuntijan ammatillista egoa.
  • Käytä apuna asiantuntevaa kielen ammattilaista, joka voi tarkistaa nopeasti kirjoittamasi tekstin ja muokkaa sen sujuvammaksi muuttamatta varsinaista sisältöä.

Ostoprosessi on muuttunut peruuttamattomasti. Pysyäkseen mukana prosessin joka vaiheessa, tulee markkinoijan kyetä tuottamaan jatkuvasti kiinnostavaa sisältöä päätöksentekoprosessin joka vaiheessa. Välineet ja prosessit voi luoda yhdessä asiantuntijan kanssa, mutta sisällön tuotannon täytyy tapahtua itse yrityksessä.

Sähköpostiosoitteesi:

Ota yhteyttä

Kommentit

  1. Tero YlitaloTero Ylitalo
    3. tammikuuta 2011 | 16:15:59

    Kuten kaimani tuossa mainitsi, ei tekstin tarvitse olla täydellistä. Hieman ajatusta ja aikaa se 80-prosenttinen tekstikin toki vaatii, mutta oikein jäsennelty ja loogisesti etenevä hengentuotos on ainoa tyyli joka menee perille.

    Vitsailkaa, sörkkikää muurahaispesää, olkaa asiallisia - tai jotain ihan muuta! Pääasia että näppis laulaa ja saatte ajatuksenne muiden tietoisuuteen.

  2. Tero YlitaloTero Ylitalo
    5. tammikuuta 2011 | 11:28:16

    Tässä muuten hyviä neuvoja jokaiselle webbiin kirjoittavalle:

    http://www.smashingmagazine.com/2010/12/20/ecommerce-copywriting-the-ultimate-guide-to-selling-more/

Lisää kommentti

Portrait gadget
Tree gadget



Window gadget
Telephone gadget