IDBBNBlogi

Twitter kaataa seminaarien seinät

Koska viimeksi olet istunut seminaarissa tai konferenssissa ja paheksunut kännykkää näpläävää yleisöä? Nykykoffissa kännykän näprääjä ei ehkä olekaan pitkästynyt, pikemminkin päinvastoin. Hän saattaa tiedottaa esityksestä reaaliajassa tuhansille ihmisille.

Kännykän näpräämistä on ollut helppo paheksua luennoitsijan väheksymisenä tai työnantajan ajan hukkaamisena. Mutta enää tämäkään asia ei ole niin yksinkertainen. Etenkin kansainvälisissä seminaareissa osallistujat saattavat nimittäin levittää luennoitsijan helmiä Twitterissä hyvinkin laajalle joukolle kiinnostuneita.

Viimeisen vuoden aikana sosiaalisen median seminaareista liikkeelle lähtenyt tapa lähettää lyhyitä päivityksiä, kommentteja, linkkejä ja huomiota seminaarin sisällöstä on leviämässä markkinointiseminaarien kautta myös muille aloille.

Hommahan toimii yksinkertaisesti niin, että seminaarin järjestäjä ilmoittaa yhteisen ns. hashtagin, jonka osallistujat liittävät Twitter -viesteihinsä. Twitter -selaimet seulovat tämän jälkeen automaattisesti datavirrasta kaikki kyseisen tunnisteen sisältävät viestit ja näyttävät ne käyttäjälle omana ketjunaan.

Esimerkistä käy vaikkapa alakuvan Social Media Marketing UK seminaari, jonka hashtag oli muotoa #SMMUK10. Tulevista tilaisuuksista voitte kokeilla 11.11 Lontoossa B2B Marketing Magazinen järjestämää Digital Marketing konferenssia, jonka hashtag on muotoa #B2BCONF10.

Twitter_seminaarit

Itse seminaareissa tägejä voidaan pyörittää muiden tilojen ruuduissa ja salissa videotykillä. Luoennoitsijat voivat seurata twiittejä omalta näytöltään ja vastata kysymyksiin tai kommentteihin. On jopa nähty tilanteita, jossa toisella puolella maailmaa twitteriä seuranneet ovat heittäneet kommentteja ja saaneet vastauksia suoraan seminaarisalista.

Nykyisin hashtag lähetetään osallistujille jo hyvissä ajoin ennen tapahtumaa, jolloin järjestäjät voivat lähettää päivityksiä ja viestejä osallistujille ennen tapahtumaa. Ja mikä parasta, puhujat lähettävät usein presentaationsa linkin Twitteriin meidän siipeilijöiden iloksi.

http://twitter.com/#search?q=smmuk10

Sähköpostiosoitteesi:

Ota yhteyttä

Lisää kommentti

Portrait gadget
Tree gadget



Window gadget
Telephone gadget